Stockholm stránky - hlavná strana

 MENU  

Mexická kuchyňa  » 
Prísady  
» 
Mäso  
» 
História  
» 
Výnimočnosť  
» 
Tortilla  
» 
Nápoje 
» 
Jedálniček dňa
  » 
Fast Food 
» 

 REKLAMA  

 

 

 NÁVŠTEVY  

 
 
 NEPREHLIADNITE
Tortilla - ©copyright
Napoje
Prísady
 
 EDITORIAL
 

Vitajte na stránkach, ktoré vznikli z materiálov pre školský projekt. Celé úsilie, ktoré dalo vzniknúť webovým stránkam preto chcem venovať Martinke, človeku, bez ktorého by nevznikali mnohé ďalšie weby, lebo je mi motiváciou a motorom. Dúfam, že sa vám tu bude páčiť a nájdete témy, ktoré hľadáte.

 
 
 PARTNERI a ZAUJÍMAVÉ LINKY
 
  O Mexiku - www.mexiko.elsalvador.sk
stránky o El Salvadore - elsalvador.sk
Počítačové hry - www.slovenciny.com
 
 

Tortilla

TortilkaAko sme spomenuli, Tortilla je asi symbolom pre mexickú kuchyňu. Je to kukuričná placka, v USA a ostatnom svete skôr pripravovaná z pšeničnej múky, ale kukuričná je kukuričná.

Má okrúhly tvar a používa sa doslova na všetko v gastronómií, len v prípade krajnej a vtipnej núdze je ju možné použiť aj ako chvíľkovú varešku, no najmä ako nádobku pre jedlo tekuté, ako tácku pre jedlo pevnejšie, ako prílohu k jedlám, či ako naberačka omáčok. Bez pravej tortillovej placky asi ťažko pripravíme pravé mexické pochúťky ako tacos, enchiladas či quesilladas. A pritom je tortilla zdravá, má málo kalórií a veľa vláknin.

Ako ich rozdeľujeme? Prvotné delenie je podľa zloženia.
 

Kukuričná tortilla
- kukuričné tortily je možné zohnať aj u nás. Sú rôzni výrobcovia. Je ťažko uviesť jeden príklad. Majú okolo aj 15 cm v priemere. Sú v oddeleniach pečiva a ideálne pre prípravu klasických pochúťok ako totopos, enchiladas a samozrejme známe tacos.

Majú nízku trvanlivosť, takže a preto nie su veľmi obľúbeným sortimentom u obchodníkov, najmä pre nie stály záujem odberateľov.

 

Pšeničná tortilla
tortilla- ide o väčšie tortily ako klasické kukuričné. Sú tiež rozšírenejšie všade vo svete. Zatiaľ čo kukuričnú máte problém zohnať, pšeničné sú rozšírenejšie. Ponuka dokonca obsahuje ďalejo trvanlivejšie tortilly z pšeničnej múky, ako z kukuričnej. J eto aj pridaným tukom, ktorý pomáha k trvanlivosťi a udržaniu chuti.

Pravej kukuričnej sa však v ústach odborníka nevyrovná. Niektoré reštaurácie si ich vyrábajú samé. Aj v Čechách a na Slovensku nájdete mexické reštaurácie, kde nájdete tortilly v ponuke a sú vlastnou výrobou reštaturácií.- Tým nechcem povedať že by sa v nich nenachádzali klasické kukuričné, no z ekonomických dôvodov je častejšia skôr tá pšeničná. Vhodné sú na prípravu jedál ako fajitas a quesidillas.

Väčšie tortily aj pre svoju schopnosť udržať náplň pohromade sú používané pre rôzne druhy ďalších jedál ako napríklad známe buritos, chimichangas alebo pre možnosť deľby medzi voacerých členov stola také quesedillas.

 Všetky práva vyhradené © 2009-2010   MEXICKAKUCHYNA.naetoo.com  - Z lásky venované Maťke
Školský projekt. Zakazuje sa akákoľvek ďalšia reprodukcia a kopírovanie obsahu, linkovanie na súbory a iné. Akékoľvek iné využitie obsah okrem informovanosti pre vlastné použitie, sa zakazuje